Českosaské Švýcarsko

(zřízen v r. 2000) se rozprostírá na severu Ústeckého kraje a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz). Ze severu, jihu a západu NP České Švýcarsko obepíná Chráněná krajinná oblast Labské pískovce, která tvoří spolu s národním parkem na české i saské straně a rovněž se sousední Chráněnou krajinnou oblastí Saské Švýcarsko (LSG Sächsische Schweiz) jednotný orografický celek nazývaný Českosaské Švýcarsko (Sächsisch-Böhmische Schweiz) nebo Labské pískovce (Elbsandsteingebirge). Na východě přiléhá k NP České Svýcarsko CHKO Lužické hory.

Ochranné pásmo NP České Švýcarko nebylo zřízeno, neboť tuto funkci plní sousední CHKO Labské pískovce a Lužické hory. Hranice NP České Švýcarsko jde ve většině případech po hranici lesa a je obklopena následujícími sídly, ležícími již vně NP: Hřensko, Janov, Růžová, Srbská Kamenice, Všemily, Vysoká Lípa, Jetřichovice, Rynartice, Dolní Chřibská, Doubice, Kyjov, Vlčí Hora, Brtníky, Kopec. Jedinou osadou uprostřed NP je Mezná, místní část obce Hřensko. Sídlem Správy NP České Švýcarsko je Krásná Lípa.

České Švýcarsko

Region je skvělým místem pro milovníky pěší turistiky. Nabízí bezpočet turistických tras vedoucích krajinou skalních měst, stolových hor, soutěsek, hlubokých roklí a strání.

Před milióny let, pokrývalo zdejší území mělké moře, na jehož dně se ukládaly písky z okolních řek a potoků. Po ústupu moře zde vznikla  podivuhodná forma pískovcových skal, které dnes tvoří zcela ojedinělé útvary. Po celá dlouhá léta se zde příroda vyvíjela nedotčena lidskou rukou. Proto  v dnešní době můžeme vnímat ojedinělé krásy této krajiny.

Toto území je nyní skvělým místem pro milovníky pěší turistiky. Nabízí se Vám bezpočet turistických tras vedoucích krajinou skalních měst, stolových hor, soutěsek, hlubokých roklí a strání. Při prohlídce této krajiny narazíte na stopy po zkamenělinách původních mořských živočichů. Uchvátí Vás členitost terénu, nedotčená příroda, která na Vás čeká na každém kroku. I když se jedná o nejníže položený bod v České republice, budete se cítit jako by jste byli na horách. K Vašemu pobytu jsou zde k dispozici útulná ubytovací zařízení ve zdejších penziónech a hotelech, které zde nabízejí své služby. Díky členitosti  zdejšího terénu doporučujeme spíše pro milovníky náročnější cyklistiky.

Mezi nejvíce navštěvovaná NP České Švýcarsko bezesporu patří zcela ojedinělý, největší pískovcový most v Evropě „Pravčická brána“ a plavba na pramicích soutěskami řeky Kamenice. Krajina je doladěna okolními kopci, jimž  dominuje Růžovský vrch stojící opodál skalnímu území. Bývá také nazýván jako „Děčínská Fudžijama“. V celém regionu naleznete bezpočet vzácných živočichů a rostlin.

Šluknovsko a Lužické hory

Region je výborným cílem milovníků cyklistiky pro půvabnost a nenáročnost cyklistických tras. V zimním období je vhodným místem pro milovníky lyžování.

Místní malebná krajina zde láká k mnoha výletům. Celý region je výborným cílem milovníků cyklistiky pro půvabnost a nenáročnost cyklistických tras. V okolní přírodě se vyskytuje nebývalé množství rozhleden, ze kterých můžete shlédnout krásy okolní krajiny.

V zimním období jsou Lužické hory vhodným místem pro milovníky lyžování. Po celém regionu naleznete velké množství upravených běžeckých a sjezdových tras.  Nabízí se Vám také pestrá škála útulných penziónů, kde můžete strávit příjemné chvíle odpočinku.

Další informace: www.luzicke-hory.cz

Tisá

Region se skládá z nádherného skalního celku Tiských stěn a okolí stolové hory Děčínský Sněžník. Je rájem pro skalní lezce a skvělým místem pro milovníky běžek.

Tisá a její okolí je bohatým skalním územím při hranici s Německem. Toto území se skládá z nádherného  skalního celku Tiských stěn a okolí stolové hory Děčínský Sněžník.

Tiské stěny patří mezi nejstarší turistické oblasti Labských pískovců. Naleznete zde skalní města plná četných skalních sloupů, převisů, jeskyní a jiných velmi zajímavých tvarů.  Tiské stěny se dělí na dvě části – velké a malé stěny a jsou propojeny prohlídkovou naučnou stezkou.

Děčínský Sněžník je nejvyšší stolovou horou v České republice. Naleznete zde nádherný výhled, ze stejnojmenné rozhledny, na celé okolí Labských Pískovců a za jasného počasí dohlédnete až na daleký Ještěd.

Region Tisé je rájem pro skalní lezce. Celá skalní oblast nabízí velké množství lezeckých cest od lehkých až po velmi náročné. Dalším skvělým lákadlem je nepřeberné množství nenáročných  turistických a cyklistických tras. V zimním období je region Tisá skvělým místem pro milovníky běžek či jízdy na psích spřeženích. Ubytování se Vám nabízí v mnoha útulných penziónech a hotelích s příjemnou obsluhou a kvalitním servisem.

Saské Švýcarsko

Největšími lákadly tohoto regionu jsou turistické trasy různých obtížností vedoucí krajinou skalních měst, stolových hor, soutěsek, hlubokých roklí a strání. Během mnoha let se ráz okolní přírody vyvíjel osamocen od okolního světa. Proto v dnešní době můžeme vnímat ojedinělé krásy této krajiny.

Národní park Saské Švýcarsko navazuje na své jižní straně podél státní hranice s Českou republikou na národní park České Švýcarsko. Region Saského Švýcarska je považován za první oblast v Evropě, kde začal fungovat turistický průmysl. Díky dlouhodobé tradici cestovního ruchu v kraji, můžete očekávat kvalitní servis. K dispozici je velké množství kvalitních hotelů a penziónů vyššího standardu.

Největšími lákadly tohoto regionu jsou turistické trasy různých obtížností vedoucí krajinou skalních měst, stolových hor, soutěsek, hlubokých roklí a strání. Celá oblast je rájem pro skalní lezce. Můžete lézt libovolně po skalách, aniž by jste byli členy lezeckého klubu. Váš výlet si můžete zpříjemnit návštěvou  některého z velkých hradů v okolí, jako například hrad Königstein, největší existující skalní hrad v Evropě. Velmi působivé jsou výlety lodí obrovským kaňonem  vysokých pískovcových skal lemující řeku Labe. Můžete se  dostat až do vzdálených Drážďan.